Východ (Highlands Eastern)

 


Royal Lochnagar, tato whisky (kterou má rád tatínek Jeho královské Výsosti Prince Waleského) získala přívlastek Royal za dob královny Viktorie, kdy sloužila jako královská palírna.

Aroma: květinové, ovocné, příjemná směs vůní.

Příchuť: peprná, s nádechem vanilky, dřevitá, velmi neodbytná, s dlouho doznívajícím koncem.

"Úžasně vytrvalá".

"Znamenitá, jiskřivá, výborná".

Charakter: osvěžující, štiplavá, větrem ošlehaná, přímořská.

Typické značky: Glen Garioch www.odkaz (zbytkové teplo z této palírny pomáhá pěstovat ve sklenících rajčata).

Doporučené značky: Royal Lochnagar (viz tato strana); Old Fettercairn (viz tato strana); Glenturret (viz tato strana); Glendronach jedna z posledních palíren, která má ještě podlahovou sladovnu.

Další značky: North Port (Tato palírna byla v roce 1983 uzavřena a krátce na to stržena); Banff; Glenglassaugh; Glen Deveron; An Cnoc (název této palírny se v angličtině přepisuje jako Knockdhu, neplést prosím s palírnou Knockando); Glenugie která je od roku 1982 zavřená; Glenury Royal zavřená od roku 1985; Glenesk; Lochside; Glencadam.

Tato oblast leží na pobřeží Aberdeenského okresu. V nejtradičnějším pojetí jsou oblasti, v nichž se vyráběla whisky vlastně čtyři. Jsou to Islay, na obrázku máme nejenom ostrov Islay, ale i západní ostrovy (bez Taliskeru a Orknejí) a Campbeltown, Vysočina (tj. Highlands), tedy whisky vyráběné severně od pomyslné čáry spojující Greenock na řece Clyde a Dundee a nížina (tj. Lowlands) tedy whisky vyráběné jižně od této čáry (je to ve spodní části obrázku, zhruba od úrovně Rosebank na jih). Čtvrtou oblastí byl původně Campbeltown, když se ale počet palíren v této oblasti snížil na dvě, přestala být tato oblast brána jako samostatná a obě whisky se začaly považovat za whisky pocházející z Vysočiny. Naopak se stalo módou dělit whisky na ty vyráběné v povodí řeky Spey (Speyside) a ostatní. Je vidět, že východ stejně jako sever se tedy zahrnuje v širším smyslu do Vysočiny, tj. Highlands, kam se řadily i whisky z okolí Perthu  a samozřejmě i whisky ze západní či střední Vysočiny. Mě se však libí dělení na osm a půl oblastí (viz. kniha Jak blufovat o whisky) byť by se mnou asi Richard Grindal nesouhlasil.

 

 

 

 

 

 

 

"Velmi dlouhý konec, chuťově celkem vyvážená".

 


Old Fettercairn, tato lehká a voňavá whisky je skvělá k dopolední svačině a prokáže vám víc dobrodiní než káva.

Aroma: melounové, banánové.

Příchuť: medová, banánová, sladká.


Glenturret a Edradour mezi sebou stále soutěží o post nejmenší palírny ve Skotsku. Glenturret získala řadu ocenění, většina její produkce ovšem končí ve směsích a tak se dost špatně shání. www.odkaz

Aroma: rašelinné, travní, komplexní.

Příchuť: hebká a řízná.

 

 

 

 

 

"Velmi hebká".

"S jemným koncem".


 

Zpět na začátek