Sever (Highlands Northern)


Palírna Balblair byla založena někdy mezi roky 1750-90, a náleží tedy k nejstarším ve Skotsku. Je proslavena lehkou, drolivou rašelinou (doporučuje se jí tedy popisovat jako
"lehoučkou a aromatickou").

Aroma: kouřové, sladké, ořechové.

Příchuť: čistá, méně výrazná, s kouřovým koncem.

"Snadno se pije, slabě ořechová."

 

 

Sever, tj. na sever od Fort William, ale hlavně na sever od Inverness.

Charakter: silná, plecitá, nekompromisní, hyperborecká.

Typické značky: Glenmorangie (viz tato strana); Tomatin (viz tato strana).

Doporučené značky: Old Pulteney sladová whisky z Caithness o níž se tvrdí že má "některé výrazné rysy severní povahy", i když se doporučuje nejmenovat, které to jsou; Royal Brackla se sídlem v Cawdoru (ano, tam, kde dostal MacBeth poprvé příležitost), která se špatně shání; Balblair (viz tato strana); Dalmore která se v poslední době objevila v pražských obchodech a která kromě relativní cenové dostupnosti má ještě tu znamenitou vlastnost, že vám dá pocítit sílu, aniž byste získali pocit že vám někdo vrazil do krku rašpli.

Další značky: Clynelish, která se nejprve jmenovala Brora ale v roce 1912 byla přejmenována na Clynelish; Brora palírna která byla r.1925 postavena vedle Clynelishe a dostala její staré jméno Brora; (Aby to bylo ještě nepřehlednější, byla v roce 1969 Clynelish opět uvedena do provozu a to v prostorách někdejší rmutovny Brory); Glen Ord www.odkaz, kde k rašelině která se používá k sušení sladu přidávají vřes; Ben Nevis www.odkaz (ten sice patří spíše do západní Vysočiny "Western Highlands" ale díky poloze na sever od Fort William ho řadíme do whiskařské oblasti Sever); Dalwhinnie www.odkaz  je další whisky z Vysočiny (tuto značku můžete spatřit jako součast řady šesti klasických whisek uvaděných na trh společností United Distillers). Ono vůbec s tou západní Vysočinou je to těžké. Jsou zde pouze tři palírny a to je poněkud málo zvlášť když některá z nich může být čas od času mimo provoz; Glenlochy; Teaninich další z palíren dočasně zachráněná před hrozícím uzavřením, poté co byla v roce 1991 na 6 měsíců zastavena výroba; Millburn.

Zaniklé palírny: Glen Mhor a Glen Albyn, obě tyto palírny z Inverness se stali obětí krize odvětví, poklesu poptávky a na počátku osmdesátých let zbořeny.

 

 

 

 

 

 

 

"Prvotřídní číslo, robustní, ale zároveň noblesní."

 

 

 

 

 

V místech kde se nachází Glenmorangie se údajně alkohol vyráběl již od středověku. Palírna je proslulá různýmy technickými zlepšováky týkajícími se konstrukce kotlů. Na trh dodává řadu whisek v různých sudech (od sherry, portského a madeiry). Ochutnávání těchto vzorků jednoho po druhém Vám dozajista přinese zajímavé zážitky. V posledních letech je i u nás velmi dobře k sehnání. www.odkaz

Aroma: ořechové, květinový nádech, olejnaté chuti.

Příchuť: kouřová, kávová, tabáková, lehce slaný konec, výrazné chuti.


Tuto palírnu používající vodu z jednoho z přítoků řeky Findhorn získali Japonci v roce 1985. Tomatin se tak stal prvním skotským lihovarem který Japonci zakoupili. Většina produkce je určena do míchaných whisek.

Aroma: lehké a sladké.

Příchuť: kouřová, středně komplexní, jemná.

 

 

 

 

 

"Snadno klouže do hrdla, nepatrně nasládlá."

 

 

 


 

Zpět na začátek