Ostrovy


Talisker je jedinou palirnou na ostrově Skye. Dává výborný příklad typicky ostrovních sladovych whisky s charakterem mořských řas. Její pití se dá směle přirovnat ke spolknutí Mahlerovy symfonie. www.odkaz

Aroma: zemité, temné, kouřové.

Příchuť: velmi rašelinná, dřevitá, kouřová, slaná, s  dlouhým koncem

"Má chuť hikorového dřeva."

"Fakt nóbl pití."

"Připomíná náplast."

 

Charakter: oceánská, temperamentní, stoická, ostrovní nebo, pokud jste jich už pár měli "konecsvětská".

Typické značky: Highlang Park (viz tato strana); Talisker (viz tato strana) tuto značku můžete spatřit jako součast řady šesti klasických whisek uvaděných na trh společností United Distillers).

Doporučené značky: Scapa (viz tato strana); Isle of Jura www.odkaz, která "v sobě slučuje všechny dobré vlastnosti whisky z Islay bez jódu a dobré vlastnosti whisek ze západní Vysočiny bez nasládlé příchuti". (Efektivní whiskové blufování spočívá právě na takovýchto blábolech).

Další značky: Oban www.odkaz tuto značku můžete spatřit jako součast řady šesti klasických whisek uvaděných na trh společností United Distillers); Tobermory kterou  společně s whisky Ledaigh vyrábí palírna na ostrově Mull; Další ostrovní palírnou je pak Isle of Arran, nejnovější palírna ve Skotsku (otevřena v roce 1995).www.odkaz.

Ostrovy na kterych leží palírny jsou: Orkneje (Highland Park a Scapa), Skye (Talisker), Mull (Tobermory, Ledaigh), Jura (Isle of Jura), Arran (Isle of Arran - Lochhranza) což je ostrov který leží mezi Campbeltownem a pevninou no a Oban (Oban) - což není ostrov, ale město na pobřeží kraje Strathclyde.

Whisky z této oblasti vynikají pestrou škálou vlastností, od slanosti a silné rašelinné chuti (typické pro whisky z ostrova Islay) po sílu a komplexnost (které jsou vlastní mokům z Northern Highlands. Pro všechny sladové whisky této oblasti je příznačná olejnatost a kouřová vůně a chuť.

 

 

 

 

 

 

 

"Chutná mi !!!"


Highland Park whisky z Orknejí (nejsevernější z celé Británie). Určitě v ní kromě rašeliny plné mořských řas najdete i pach hořícího vřesu. Palírna stojí na místě někdejší ilegální paqlírny, kterou založil Magnus Eunson místní kazatel poněkud pošetile na kopci, následkem čehož k ní museli vodu vyhánět čerpadly. www.odkaz

Aroma: ořechové, slabě olejnaté, rašelinné.

Příchuť: kouřová, karamelová, ovocná (po broskvích a citrusech), mírně slaná, dlouhý konec.

 


Scapa, druhá orknejská whisky, chudá na vřes, ale zato bohatá na možské řasy. Palírna leží na hlavním orknejském ostrově na březích zálivu Scapa Bay, kde se roku 1919 potopila německá flotila. Od roku 1993 je mimo provoz.

Aroma: olejnaté, se stopami ovoce a vanilky.

Příchuť: trochu karamelu a vanilky, olejnatý konec.

 

 

 

"Jak rád bych ji popíjel na pláži za chladného červencového večera!"


 

Zpět na začátek