Nížina (Lowlands)

Littlemill, asi nejstarší palírna ve skotské nížině, vodu a rašelinu však bere z Vysočiny. Většina její produkce byla určena do míchaných whisky, ale určité množství sladové whisky se plnilo do lahví. V současné době však už palírna nefunguje.

Aroma: kořenité, ostré, lehce ořechové.

Příchuť: sladká, vanilková, karamelová, broskvová, s mírně peprným koncem.

"Nejprve exploduje a pak hladí".

"Chutná jako mléčný bonbon".

 

Charakter: Nenáročné, nijak nevynikající, bez ctižádosti, nevýrazné.

Typické značky: Většina sladových whisek z nížiny se používá k mísení; více se o nich nedá říci.

Doporučené značky: Littlemill (viz tato strana); Auchentoshan (viz tato strana).

Další značky: Bladnoch (viz tato strana); Rosebank výrobní proces této whisky se vyznačoval trojí destilací, v současné době je již uzavřena; Glenkinchie tuto značku můžete spatřit jako součast řady šesti klasických whisek uvaděných na trh společností United Distillers) www.odkaz; Inverleven; Kinclaith; St. Magdalene, Glen Flagler; Inverleven která je velmi obtižně k sehnání.

Tento region se řadí k nejprůmyslovějším a nejhustěji osídleným částem Skotska. Třebaže většina zdejší produkce se stále používá do míchaných whisky, v uplynulých letech se na trhu objevilo již více sladových (což je jen dobře). Whisky z této oblasti charakterizuje suchost, jsou příjemné, vyrovnané a nijak neútočí na vaše patro.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Chutná jako drahá whisky".

 


Auchentoshan, další nížinná whisky, která vyrábí z vody pocházející z Vysočiny (upozorněte na její jemnost a na "horský nádech"). Navíc je jednou ze tří whisek ve Skotsku, která se destiluje třikrát. www.odkaz

Aroma: lehké, svěží, travní, citronové.

Příchuť: lehká, čistá, citrusová, medová, vanilková.


Nejjižněji položená skotská palírna. V průběhu své historie byla několikrát uzavřena a zase otevřena. Definitivně se měla ocitnout mimo provoz v roce 1994, a sloužit nadále jako turistické středisko. Naštěstí nový majitel ji v roce 1999 znovu oživil. www.odkaz

Aroma: kouřové, karamelové, olejnaté.

Příchuť: silná, rašelinná, ostrá, plná.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Jako máslíčko člověče!"


 

Zpět na začátek