Jak u nás?
 

Upřímně řečeno tristně. Skotská sladová whisky asi nikdy nebude v našich zeměpisných šířkách tím co se prodává v samoobsluze na sídlišti Nové Butovice. Spíše ji bude třeba hledat ve specializovaných obchodech, lahůdkářstvích a hypermarketech.

Přesto si myslím že si toto téma zasluhuje samostatnou kapitolu. Budu zde uvádět jakýsi přehled prodejen (barů, restaurací) kde se lze u nás setkat se skotskou sladovou whisky, přesněji řečeno kde jsem se s ní setkal já. Nebudu se zde  zabývat Blended whisky, ani Irskou byť sladovou whisky natož Bourbonem. Tato stranka není míněna jako reklamní a tudíž si dovolím připojit svůj krátký komentář, který je ovšem mým soukromým názorem a nemusí tedy vždy nutně vystihovat realitu trhu.

Praha

Asi oblast s nejlepší dostupností skotské sladové whisky. V centru Prahy je hned několik prodejen kde se lze s "Jediným pitím které za to stojí" setkat.

U Paukrta: Lahůdkářství na Národní třídě s tradicí již od dob první republiky. Při poslední návštěvě jsem napočítal 23 různých sladových whisky. Nabídka vypadá velice dobře, je vidět že firma si váží tradice a dbá na svoji pověst. Je to jediný podnik (v době kdy tvořím tyto stránky) kde jsem se setkal s whisky Balvenie, což můžete brát jako dobrý tip. Lahůdkářství má dokonce vlastní webové stránky. Bohužel jsou (jak je na nich uvedeno) dosud ve výstavbě a vzhledem k tomu že již od roku 1999, nelze předpokládat že by byly v brzké době dokončeny.

Lahůdkářství Zemark: Na Václavském náměstí. To nabízí dokonce 27 různých sladových whisek (počítaje v to i zeleného Johnnie Walkera). Pravda tohoto počtu dosahuje mimo jiné i tím že má širokou (jinde nevídanou) nabídku značky Glenfiddich. V každém případě však zde najdete jednu z nejširších nabídek a vzhledem k poloze se prodejna dobře hledá. Je zde možno nakupovat i za stravenky, takže pokud vám náhodou nějaké koncem roku zbydou......., ale abych jenom nechválil, trochu mě pobavilo označení "Maltské whisky" které se zde před nějakou dobou objevilo. Co to mělo znamenat těžko říct. Naštěstí ho už sundali.

Lahůdkářství na zlatém kříži: (na rohu Jungmanovy ulice a Jungmanova náměstí) zde jsem napočítal 13 single malt whisky. Celkem slušná nabídka, hodně druhů Glenmorangie. Za pozornost stojí whisky z Orknejí, Highland Park a Scapa.

Obchodní dům Tesco (dříve Máj) na Národní třídě: V přízemí se lze setkat se 13 různýmy sladovýmy whiskami. Doporučit mohu (a to i díky ceně) whisky Laphroig.

Obchodní dům Knore Na rohu Jindřišský a Václavského náměstí. Od kasy (dovnitř jsem nešel) jsem zahlédl jenom Blairmhor a Glenkinchie. Tak tady mě příliš nenadchli.

Kotva, přesněji řečeno prodejna Gurmán v suterénu tohoto obvhodního domu nabízí 16 sladových whisek, což sice vypadá úctyhodně, jenomže z toho je 8 různých Glenmorangie a dalších 6 je od United Distilers, tedy: Dalwhinnie, Talisker, Cragganmore, Oban, Lagavulin a Glenkinchie. Patnáctou whisky je pak Cardhu (která stojí hádejte vedle čeho). No a poslední je Glendronach.

Prodejna tabákových výrobků v Celetné ulici (kousek za Prašnou bránou. Alkohol tvoří spíše doplněk sortimentu, ale i tak nabízejí 7 sladových whisek. Obligátní šestici United Distilers: Dalwhinnie, Talisker, Cragganmore, Oban, Lagavulin, Glenkinchie doplňuje Cardhu.

V budově bývalé Vinohradské tržnice (teď je to nějaké obchodní centrum), jsem z jezdících schodů zahlédl (v suteréní prodejně potravin) Lagavulin.

Se sladovou whisky se lze setkat i v Holešovické tržnici: Cardhu.

Hypermarket Tesco (ve Zličíně) mě svoji nabídkou sladové whisky zrovna neohromil. Konkrétně nabízel pouze dvě. Glenfiddich a Laphroig. Navíc mě doslova znechutil chaos který v regálu s whisky panoval. Skotská s Irskou napřeskáčku a do toho ještě Jim Beam. No prostě, pouze pro znalce. 

 

 

Kladno

Je jasné že s Prahou může v tomto směru těžko soupeřit. Přesto i zde se lze se sladovou whisky setkat.

Lahůdkářství Porazil: Na policích jsem zahlédl dvě lahve: Glenfiddich a Cardhu.

Bar Zanzibar: Na náměstí starosty Pavla........., no i když teď co je Kladno statutárním městěm by se možná mělo psát na náměstí primátora........... ne to je blbost!!! Je to bar, takže to vyjde trochu dráž, přesto nabídka stojí za pozornost. Knockando, Glenlivet, Macallan, Laphroaig, Glenfiddich, Cardhu, Talisker, Lagavulin, Cragganmore, Glenkinchie, Oban a 5x Glenmorangie. Možná tam ještě něco bylo, ale z těch strašnejch barovejch židlí co tam maj jsem víc nepřečet.

Prodejna Gentleman, obchod s dýmkami, tabákem atd. na křižovatce u kina Sokol nebyla specializována na alkoholické nápoje, spíše se jednalo o jakési doplnění sortimentu. Nabízela Glenkinchie a Glenlivet. V současné době je už zrušena.

Asi největší výběr sladové whisky na Kladně nabízí prodejna Smíšené zboží, ovoce zelenina (opravdu, tak to tam je napsáno) Zdena Provazníková na hlavní třídě, naproti kapli Sv. Floriána. Nabízí hned 7 skotských sladových whisek: Aberlour, Glengoyne, Glenfiddich, Lagavulin, Glenlivet, Cardhu a Scapu. Musím uznat, že tady mě opravdu nadchli.

 

Beroun (a okolí)

V Caravancampingu Válek v Chrustenicích mají na baru Lagavulin.

 

Zpět na začátek


ilustrační Photo

 

 

Často je v nabídkách vidět kolekci 6 sladových whisek společnosti United Distilers, kterou tvoří Dalwhinnie, Talisker, Cragganmore, Oban, Lagavulin a Glenkinchie.
upřesnění: pokud se některá značka vyskytne v několika provedeních, tj. např. jako 12ti letá a hned vedle stojí ta samá značka jako 18ti letá počítám je jako dvě různé.
Více různých whisek z téže palírny se u nás objevuje především u těchto značek: Glenmorangie (10, 12, 18 let či ze sudů od sherry, portského či madeiry)
Další takovou značkou je Glenfiddich: který má např. i tyto varianty: 15 či 18 let a řada dalších.
No, a taky třeba Balvenie (10, 15 či 21 let).
Mohl by jím být i třeba takový Laphroaig, který jsem ale zatím u nás viděl pouze v 10 ti leté variantě, ale existuje i jako 15 či 30 let stará whisky.
Častěji se asi též setkáme s whisky Glenfarclas, která se prodává v řadě variant (např. jako 10, 12, 15, 17, 21, 25, 30, 105 let stará.
Všiml jsem si že řada prodejců umisťuje sladovou whisky Cardhu obvykle vedle blended whisky Dimple. Nejspíš proto, že obě mají zajímavý a neobvyklý tvar.
Prý docela slušný výběr mají v Makru, cca 10-12druhů a to za cenu nižší než na Václaváku. (Budu se tam muset zajít podivat.)