Islay whisky - I


Až do roku 1815, kdy Ardbeg oficiálně uznal daňový úřad, se na tomto místě pálila whisky načerno. Palírna byla v osmdesátých letech zavřena z důvodů přechodného období britské hospodářské prosperity, později byla opět uvedena do provozu. www.odkaz

Aroma: zemité, olejnaté, kořenité, trošičku jakoby připálené.

Příchuť: robustní, slaná, dřevitá, dosti mnohovrstevná. Whisky pro skutečné milovníky skotské.

"Jako byste dostali pěstí do zubů."

"Nejlepší z ochutnávaných."

 

Charakter: pronikavá, ostrá, hrdinská, nechutná.

Typické značky: Laphroaig, Lagavulin tuto značku můžete spatřit jako součast řady šesti klasických whisek uvaděných na trh společností United Distillers); Bowmore (viz tato strana); Bruichladdich (viz tato strana).

Doporučené značky: Ardbeg (viz tato strana); Bunnahabhainn (viz tato strana); Caol Ila.

Další značky: Port Ellen (Tato palírna fungovala v letech 1825-1929 a 1966-1983.

Ostrov Islay (vyslovuje se ailá) ležící u jižního pobřeží Skotska, nedaleko Severního Irska, produkuje whisky, které snadno poznáte podle síly a velmi specifického chuťového profilu. Obecně se vyznačují slanou, rašelinnou a medicinální příchutí a charakterem mořských řas. Pro někoho mohou být příliš silné, avšak opravdoví milovníci si v tomto regionu najdou alespoň jednu oblíbenou značku.

Na ostrově Islay je osm palíren. Některé jsou však v současné době bohužel mimo provoz, čehož nezbývá než želet (patřičně želte). Jména palíren: Ardberg, Bowmore, Bruichladdich, Bunnahabhain, Caol Ila, Lagavulin, Laphroaig a Port Ellen - napovídají, ža Islay je právě tak keltský jako skandinávský; v obchodech i hospodách zaslechnete gaelštinu.

 

 

 

 

 

 

 

"Mňam." (První reakce dvou různých degustátorů.)


Bowmore, nejstarší palírna na ostrově Islay, vznikla v roce 1779. V roce 1997 ji zakoupila japonská Suntory, možná i proto že tradiční sladovny s ventilátory ve tvaru pagody na střeše evokují Dálný východ. Palírna svým zbytkovým teplem vyhřívá místní plavecký bazén. www.odkaz

Aroma: pižmové, zemité, ořechové. Nádherná sitá barva.

Příchuť: suchá, po dřevěném uhlí, mírně rašelinná, kouřová, slabě nahořklá, velmi komplexní.


Bruichladdich, tato palírna přímo na břehu moře zastavila provoz v roce 1995. Na rozdíl od ostatních whisek z ostrova Islay vyniká mnohem větší lehkostí, což někteří odborníci přisuzovali skutečnosti, že lihovar bral výrazně měkčí vodu z nádrže ve vnitrozemí.

Aroma: ořechové, sladké, lehké, rašelinný nádech.

Příchuť: jemná, kouřová, nasládlá, intenzivní, bohatý konec.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Dobrá, vyvážená, velmi jemná."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Skutečně slaná a osvěžující - chutná jako moře. Hodně kořenitý konec."


Bunnahabhain, palírna na severovýchodním pobřeží ostrova Islay vyrábí whisky která chutná mnohem méně po rašelině a mořských řasách než ostatní whisky z Islay a většina její produkce končí ve Famous Grouse.

Aroma: květinové a svěží, s jemným lískooříškovým a zemitým nádechem.

Příchuť: kouřová, peprná, stopy dřeva, výrazný kávový tón.

 

Zpět na začátek

 

Pokračování