Glenlivet


The Glenlivet, pravděpodobně nejslavnější (pozn.: u nás se řada jiných sladových whisek prodává rozhodně dráž) sladová whisky na světě. Palírna byla založena r.1824 a byla první palírnou s licencí v celém Skotsku. Na její pověsti se chtěla přiživit řada palíren z okolí a začali používat její jméno. V 80. letech 19.století v soudním procesu získala palírna jako jediná právo používat označení The Glenlivet (ostatní mohou používat označení Glenlivet pouze jako část složeného jména s pomlčkou). www.odkaz

Aroma: 12letá: olejnaté, ovocné, květinové, mírně voňavé;18letá: rašelinné, poněkud ostré, ořechové, medové, vanilkové.

Příchuť: 12letá: sladká, ovocná, slabě kouřová, s karamelovým koncem; 18letá: kouřová, dřevitá, kávová, tabáková, stupňovaný konec, kořenitý nádech.

"Pěkná na pohled a velmi, velmi jemná - zkrátka po všech stránkách vynikající."

 

Charakter: nezaměnitelný.

Glenlivet je důležitá (ovšem ošemetná) blufovací oblast neboť se v ní mohou pohybovat zavilí a zapřísáhlí pijáci whisky, kteří toho možná vědí víc než se vy snažíte předstírat.

Typické značky: Glenlivet (viz tato strana).

Doporučené značky: Glenfarclas (viz tato strana); Glen Grant (viz tato strana).

Další značky: Aberlour (viz tato strana); Dufftown-Glenlivet většina produkce končí v míchaných whisky Bell´s; Longmorn funguje od r.1897; Tamnavulin-Glenlivet Palírna postavena v roce 1966 vedle starého mlýna na řece Glen v podhůří Cairngormu; Tomintoul-Glenlivet většina produkce končí ve whisce White&Mackay; Pittyvaich-Glenlivet (nebývá k dostání ani ve Skotsku a byl v roce 1975 postaven jako sesterský podnik Dufftown-Glenlivet; Dalšímy jsou pak Braes of Glenlivet/Braeval; Tamdhu výrobek této palírny si získal širokou oblibu v Anglii a Skotsku; Benromach; Glen Rothes téměř veškerá produkce končí ve whiskách Famous Grouse a Cutty Sark (Glen Rothes-Glenlivet); Glen Moray-Glenlivet www.odkaz; Glenallachie (pouze na vývoz); Dailuaine-Glenlivet.

Vezmeme-li za základ tvrzení že existuje 8 oblastí v nichž se vyrábí sladová whisky, jsme nuceni Glenlivet označit za 8 1/2 oblast. Faktem ovšem je, že nic nelze brát zcela doslova. Skutečnost, že palírny které ke svému jménu připojily slůvko Glenlivet by mohla dokazovat, že Glenlivet je skutečně samostatný typ sladové whisky. Při zpětném pohledu je však jasné že se pouze snažily těžit z dobré pověsti whisky The Glenlivet a toto označení používali ke zvýšení věhlasu své vlastní whisky. V nedávné době byla tato praxe v povodí řeky Spey natolik běžná, že údolí říčky Livet bylo označováno za nejdelší údolí v celém Skotsku. V současné době však  palírny, které téměř sto let používali při označování své whisky tzv. pomlčkovou konvenci od této praxe ustupují a začínají dávat přednost tomu, aby jejich whisky těžili ze své vlastní pověsti. Celkem existuje 17 pomlčkových Glenlivetů a pokud se nepřihrnete do Elginu, není pravděpodobné že byste se setkali se všemy pohromadě. Naproti tomu stojí v oblasti vymezené všemi palírnami které mají v názvu slovo Glenlivet takových třicet dalších, které ho tam nemají.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Jemná, ale bohatá - prostě požitek."

 

Palírna Aberlour byla založena v roce 1829, ale na etiketě je uveden letopočet 1879, který označuje rok, kdy byla po ničivém požáru přestavěna. V současné době ji vlastní francouzský gigant Pernod-Ricard v důsledku čehož (a též mohutné domácí reklamní kampani) se většina produkce prodá ve Francii. www.odkaz

Aroma: kořenité, ostré, travní, květinové.

Příchuť: peprná, karamelová, střední až plná tělnatá, dlouhý konec.


Glenfarclas vlastní již pátá generace rodiny Grantů. Jedná se o velký, novodobý podnik, který byl již dvakrát zmodernizován (v 60. a v 80. letech 20. století). a který rozhodně stojí za návštěvu. Svoji produkci nechává zrát výhradně v sudech od sherry. www.odkaz

Aroma: 12letá: ořechové, travní; 17letá: květinové, ořechové, travní; 21letá: ovocné, sladké, vanilkové, ořechové; 25letá: ovocné, olejnaté, zemité, ořechové; 105letá: ostré, intenzivní, kořenité.

Příchuť 12letá: sladká, lehká, prostá; 17letá: ostrá, dlouhotrvající, dřevitá, trochu kouřová; 21letá: kouřová, dosti dřevitá, tělnatá, zemitá, temné příchutě; 25letá: sladká, karamelová, vanilková, tabáková, kouřová, velmi jemná; 105letá: ostrá, kořenitá, peprná, suchá.

 

 

 

 

 

 

 

"Lahodná a sebejistá"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Glen Grant vznikla v roce 1840. Velké oblibě se těší v Itálii, ale jinde na ni narazíte zřídka.

Aroma: lehké, ovocné.

Příchuť: nasládlá, velmi suchá.

 

 

Zpět na Spey I

 

Zpět na začátek