Míchaná (blended) whisky

  

Výroba

 

Míchaná whisky je směs sladové a obilné whisky. Spíše se doporučuje pokusit se rozluštit složení worcesterské omáčky, než se snažit zjistit co všechno obsahuje láhev vaší oblíbené míchané whisky. Nicméně dá se říci že průměrná směs obsahuje 20-39% sladové whisky, ty dražší 40-50%, kdežto nejlevnější třeba jenom 10%.

Historie

  

Míchaná whisky, tedy to co si většina lidí pod pojmem whisky či skotská (což je označení jehož používání se přísně zakazuje) představuje, se nevyrábí příliš dlouho. S mícháním se začalo až v druhé polovině 19.století (do té doby byla veškerá whisky sladová). První míchaná whisky se objevila na trhu v roce 1853 a jmenovala se Usher´s Old Vatted Glenlivet (Usherův starý sudový Glenlivet) a vyznačovala se tím, že nebyla ani stará, ani se z větší části neskládala z Glenlivetu.

Značky

  

Tak tady si troufám tvrdit, že je všichni důvěrně (alespoň od vidění) znáte. Z nejznámějších jmenujme především Jeníka Chodce tedy Johnie Walker Red Label a z ostatních pak třeba Ballantines, Black & White, White Horse, Vat 69 (u této whisky legenda tvrdí že své jméno získala po náhodném ochutnávání sudů s různými pokusnými, míchanými whiskami, v každém případě lze spekulovat v jakém stavu asi byly chuťové buňky ochutnávačů po předchozích osmašedesáti), Long John, Teachers, Queen Anne, Highland Queen, Chivas Regal, Cutty Sark, Dewars, Haig, Hankey Bannister, J&B, Old Smuggler,Dimple, Passport Scotch, Famous Grouse (tuto whisky mají odborníci v oblibě pro její vynikající sladovou chuť i přes její nadprůměrně vysokou cenu, zatímco obyčejní smrtelníci ji mají rádi přesně z opačného důvodu), Grants, Bells, White&Mackay, Label 5, Joint,  ale třeba i Wyzour (s vinětou od Honzy Vyčítala).

 Jména whisek

  

Sladové whisky se obvykle jmenují podle palírny z nichž pocházejí, naproti tomu jména většiny míchaných whisek vymýšlejí lidé, kteří jsou schopni pojmenovat svůj rodinný domek "Mařenka". Ve své neochvějné snaze vymyslet jméno, které by znělo skotsky a zároveň i romanticky, se míchači většinou ztrácejí v mlhách kaledonských údolí, následkem čehož:

 • Black (černý) Součást jména dvaceti dvou whisek (mezi jinýmy i Black&White, Black Label, Black Botle, Black Barrel či vatted malt Black Ribbon), patrně inspirovaných černým tetřevem, černým Donaldem z ostrovů, černým svědomím, Černým rytířem z Lorny, černou magií a černými ovcemi.

 • Bonnie Součást jména přibližně půl tuctu zaslouženě neznámých whisek, o nichž můžete tvrdit, že je pijí jenom ti, kdo jsou s to postavit si za zadní sklo auta kývající lochneskou příšeru.

 • Clan Součást jména čtrnácti whisek včetně Clan Campbell (ve vlastnictví firmy Pernod), Clan House (The Rum Co. Ltd., Basilej) a Clan Munro (General Beverage Corp. z Lucemburska, známá spíše pod názvem Martini-Rosi). Dalšími jsou Clan Murdock, Pipers Clan či Clanroy.

 • Glen Součást jména 127 whisek. Prohlašujte, že chcete svůj život zasvětit vyhledání a ochutnání všech 127 značek (včetně Glenkinchie). Je až s podivem, s jakým elánem vám budou lidé chtít s tak směšným projektem pomoci. (Glen Calder, Glen Urquhart či vatted malt Glen Avon, Glen Baren, Glen Drummond, Glen Foyle, Glen Turner, Glencoe.)

 • Gold, Golden (zlatý) Součást jména 27 whisek z nichž šest nese název Gold Label (zlatá nálepka) např. i Johnie Walker. Fleischmann´s Golden Glen je vysoce nepravděpodobný název míchané whisky, která se v hektolitrech vyváží ze Skotska a stáčí do lahví ve Spojených státech.

 • Highland (Vysočina) Součást jména 39 whisek. Highland Queen (Královna Vysočiny, pojmenovaná podle té co přišla o hlavu) byla první whisky která pronikla na egyptský trh, a proslýchá se, že obsahuje více sladové whisky, než bývá zvykem. (Highland Blend, Highland Star, Gordon Highlanders, či vatted malt Highland Fusilier.)

 • King, King´s (královský) Součást jména 44 whisek včetně King Dick (k tomu není co dodat), King Size, King Alfred a zřejmě rouhačské King of Kings, Král králů. Většina skotských králů se jmenovala Robert (King Robert II), James (King James) nebo Alexander, ovšem po Alexanderovi se nejmenuje ani jedna a MacBeth už není k sehnání. Naproti tomu skvělá firma Henry Stenham & Co. zastupuje i roztodivné anglické korunované hlavy:  King Edgar,  King Edmund II, King John, King Henry VIII a Old Arthur. (Další jsou např. King of Scots, King´s Pride.)

 • Old (starý) Součást jména 85 whisek (101 pokud budeme počítat i starobylou variantu "Auld"). Např. Old Smuggler. Pokuste se sehnat čistou sladovou Old Fettercairn, vyrábí ji firma kterou založil tatínek ministerského předsedy Gladstonea, což možná vysvětluje premiérovy sympatie k milovníkům dobrého moku. (Old Distillerie, Old Keeper, Old Orkney či vatted malt Old Elgin.)

 • Queen, Queen´s (královnin) Součást jména 21 whisek včetně Queen´s Liqueur, Queen Anne, Queen Mary I a dvou Queen Elizabeth.

 • Royal (královský) Součást jména 62 whisek, z nichž většina se vyváží do států s republikánským zřízením. Např. Royal Findhorn, Royal Raven, Royal Salute.

 • Věnujte pozornost přílišnému používání slov rare (vzácný) a special v názvech. Mohou totiž znamenat to, že whisky je: a) drahá b) nijak zvláštní c) obojí dohromady.

  Zpět na začátek